O ofercie pracy dla archiwisty Webu na Uniwersytecie Harvarda

25 czerwca na portalu Harvard Careers pojawiło się interesujące ogłoszenie o pracę. Biblioteka Historii Kobiet w Ameryce Arthura i Elizabeth Schlesingerów (The Arthur and Elizabeth Schlesinger Library on the History of Women in America) poszukiwała kandydata na stanowisko asystenta bibliotecznego ds. archiwizacji Webu w projekcie cyfrowej kolekcji dokumentującej ruch społeczny #metoo.

Do obowiązków kandydata miałoby należeć m.in.:

  • tworzenie bibliografii prac związanych z zagadnieniami etycznymi archiwizowania Internetu oraz zbieranie informacji na temat podobnych projektów,
  • testowanie narzędzi do web-harvestingu w mediach społecznościowych,
  • przeprowadzanie i kontrolowanie wyników web-harvestingu z zastosowaniem takich narzędzi jak np. ArchiveIt i Social Feed Manager,
  • zaangażowanie w badania użytkowników (w tym również przeprowadzanie wywiadów w celu stworzenia profilu użytkownika oraz współpraca z Centrum Badań Użytkownika Biblioteki Harvarda).

Naturalnie, ogłoszenie zawiera również informacje o tym, czego wymaga się od potencjalnego kandydata. Wymagania te zostały podzielone na podstawowe i dodatkowe.

Do tych pierwszych zalicza się podstawowa znajomość zagadnienia archiwizacji Internetu, umiejętność szybkiej nauki nowych technologii i obsługi oprogramowania, umiejętność pracy w zespole, pisania i komunikowania się, a także radzenie sobie w projektach eksperymentalnych. Do dodatkowych wymagań zalicza się doświadczenie w pracy w archiwum, bibliotece lub instytucji kulturalnej, odbycie zajęć z zakresu ochrony dziedzictwa cyfrowego oraz np. z historii kobiet, kulturoznawstwa i gender studies, a także zaznajomienie z tematem badania użytkowników.

Warto zwracać uwagę na tego typu ogłoszenia, które z pewnością będą pojawiać się coraz częściej – im więcej powstawać będzie projektów archiwizowania Internetu. Co ciekawe, ogłoszenie w większym stopniu zwraca uwagę na umiejętności miękkie potencjalnych kandydatów (np. praca w grupie, umiejętność uczenia się i komunikowania, pisania tekstów), niż na konkretne, „twarde” kwalifikacje: nie poszukuje się archiwisty, programisty, osoby doświadczonej w stosowaniu konkretnych rozwiązań IT (choć autorzy ogłoszenia wskazują na zastosowanie w pracy przykładowych narzędzi takich jak ArchiveIt i Social Feed Manager).

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).