Cmentarz Google

Duża dynamika i częstotliwość zmian następujących w Sieci, a także wynikająca z nich niestałość, są jej dobrze znanymi cechami. Użytkownicy Webu muszą zaakceptować fakt, iż pewne portale lub serwisy oraz ich zawartość mogą w przyszłości po prostu zniknąć. Zdecydowanie częściej przytrafia się to niedużym inicjatywom i witrynom prowadzonym przez amatorów, jednak usługi udostępnianie przez największe przedsiębiorstwa z branży informatycznej także mogą zostać wycofane. Wspomnieć tu można chociażby zamknięty przez Yahoo! popularny serwis hostingowy, GeoCities, który pozwalał na prowadzenie własnej witryny internetowej (dzięki działaniom podejmowanym przez aktywistów udało się zachować część zasobów pochodzących z tego serwisu).

W ciągu kilku ostatnich lat również Google zadecydowało o wygaszeniu niektórych prowadzonych przez siebie projektów. Na witrynie The Google Cemetery znaleźć można listę martwych produktów, które niegdyś firma oferowała swoim użytkownikom, wraz z podaniem krótkiej przyczyny ich wycofania. Lista liczy obecnie 44 pozycje, wśród których znalazły się m.in. portal społecznościowy Google+ oraz system skracania linków Goo.gl. Ich zamknięcie ogłoszono w tym roku. Takie działania są związane są z polityką firmy, która koncentruje się na wybranych obszarach usług internetowych, a także z małą popularnością części serwisów, co często stanowiło przyczynę ich zawieszenia. Dane, które zostały na nich zamieszczone, w wielu przypadkach zostały przeniesione do produktów Google, np. z Panoramio (serwis wymiany zdjęć korzystający z geolokalizacji) do Google Maps lub z Google Video do YouTube.

Wycofywanie się z różnych projektów przez Google oraz inne firmy zajmujące się udostępnianiem użytkownikom Sieci różne narzędzia i usługi pokazuje dużą niestałość tego rynku. Wystarczy większy spadek popularności czy zmiana priorytetów korporacji, aby serwis, do którego przywykło grono użytkowników, a także a wokół którego powstała społeczność z nim powiązana, a przede wszystkim zgromadzono tam unikatowe dane, może przestać istnieć.

The Google Cemetery – https://gcemetery.co/

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).