Archiwa Webu mniejszości narodowych w Hiszpanii

Zawartość Webu coraz częściej jest rozpatrywana w ramach dorobku kulturowego i przez wiele narodów zostaje uznana za fragment ich dziedzictwa, który może w szeroki sposób dokumentować ich funkcjonowanie. Takim argumentem często posługują się archiwa, które gromadzą zasoby Webu powiązane z daną nacją. Indywidualna kultura jest istotnym elementem w życiu protonarodów, takich które nie posiadają własnego państwa, dlatego także one podejmują własną działalność archiwizacyjną. Za przykłady takich inicjatyw mogą posłużyć projekty prowadzone przez dwie wspólnotach autonomicznych w obrębie Hiszpanii – Katalonię oraz Kraj Basków.

PADICAT (Patrimoni Digital de Catalunya) to archiwum Webu katalońskiego prowadzone przez Bibliotekę Narodową Katalonii od 2005 roku. Dwa razy do roku gromadzi ono zasoby z domeny .cat, a także od 450 współpracujących organizacji oraz spośród materiałów zgłoszonych przez użytkowników. Powstają także kolekcje monograficzne, z których większość dotyczy wyborów różnego szczebla. Zarchiwizowane zasoby dostępne są z poziomu witryny WWW tej inicjatywy i możliwe jest ich przeszukiwanie za pomocą adresów URL i słów kluczowych oraz przeglądanie za pomocą katalogów. Niestety starsza część zbiorów sprawia wrażenie nieosiągalnej.

OndareNet to z kolei baskijska inicjatywa uruchomiona w 2007 roku do archiwizacji Webu z nim powiązanego. Ponieważ Kraj Basków nie posiada własnej domeny najwyższego poziomu, działania archiwum zostały ograniczone do selektywnego wyboru materiałów. Podstawowym wykorzystanym kryterium doboru jest odrębność kulturowa Basków, a zwłaszcza unikatowy język, którym się posługują. Wybrane zasoby są archiwizowane dwa razy do roku, a następnie w całości udostępniane w Internecie. Zasoby można przeglądać za pomocą katalogów oraz kolekcji witryn WWW, a także przeszukiwać przez rozbudowaną wyszukiwarkę.

W innych wspólnotach autonomicznych Hiszpanii lokalne biblioteki również poszukują w Sieci wartościowych materiałów powiązanych z ich regionem. Budowane w ten sposób kolekcje znajdują się w hiszpańskim archiwum Webu, a składające się na nie adresy URL można znaleźć na witrynie Hiszpańskiej Biblioteki Narodowej.

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).