Archiwizacja Webu – wywiad z Anną Perricci z projektu Rhizome

Serwis Pelican Bomb, zajmujący się sztuką współczesną, zakończył swoją działalność w listopadzie bieżącego roku. Jego autorzy wykorzystali platformę Webrecorder, aby zabezpieczyć opublikowane tam artykuły ( w tym wiele recenzji), kalendarium imprez kulturowych z Nowego Orleanu i bazę informacji na temat lokalnych artystów. Webrecorder został opracowany w ramach projektu Rhizome i pozwala na wykonywanie archiwalnych kopii zasobów witryn WWW, w tym nawet mediów społecznościowych, z zachowaniem ich pełnej funkcjonalności – oraz ich późniejsze udostępnianie.

Anna Perricci z Rhizome, zapytana o powód archiwizacja różnorodnych, nie tylko webowych, publikacji, stwierdziła, że jest on taki sam jak powód ich publikowania, a więc zaprezentowanie określonego dyskursu szerszemu gronu odbiorców. Jej zdaniem archiwizacja WWW pozwala na zwiększenie grupy odbiorców treści o kolejne pokolenia, a tak długo jak istnieją rzeczy warte publikowania, istnieje też szansa, że pozostają warte zabezpieczenia jako wartościowy przekaz na przyszłość. Archiwistka porównuje ten proces do robienia kopii zapasowych ważnych dla kogoś plików, co może stanowić także pierwszy krok do zbudowania prywatnego archiwum. Nie trzeba podchodzić do tego w profesjonalny sposób, wystarczy gromadzić istotne dla siebie i swojej pracy dane cyfrowe, które można następnie upublicznić. Perricci uznaje to za dobrą praktykę, która pozwala na zachowanie pamięci oraz wywarcie wpływu na przyszłych badaczy i dziennikarzy, którzy mogą być zainteresowani wieloma aspektami współczesności. Z tego powodu konieczne jest archiwizowanie całych witryn internetowych, a nie tylko samych zawartych na nich tekstów, ponieważ w ten sposób można dostarczyć dużo więcej informacji na temat ich twórców. Ważna jest nie tylko treść, ale doświadczenie interakcji z witryną:

The “look and feel” of a publication’s website is analogous to the layout and physical experience of handling a printed publication, for example a well-produced glossy magazine or printed newspaper.

Tatum, C., Saving the Web: An Interview with Anna Perricci, Pelican Bomb, 29.11.2018, http://pelicanbomb.com/art-review/2018/saving-the-web-an-interview-with-anna-perricci.

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).