WebSatchel – osobiste archiwum WWW?

WebSatchel to nowy komercyjny serwis pozwalający w łatwy sposób zabezpieczać wybrane strony WWW oraz przeszukiwać je i anotować.

Po zarejestrowaniu konta i zalogowaniu, użytkownik ma możliwość ręcznego zapisywania stron w swoim archiwum za pomocą pluginu do przeglądarki Google Chrome, Firefox i Microsoft Edge. Plugin pozwala też na dodawanie komentarzy do treści strony i zaznaczanie jej fragmentów. WebSatchel umożliwia pełną archiwizację strony albo dodanie jej do wewnętrznego indeksu zakładek – w obu przypadkach treść strony jest indeksowana, co ma ułatwiać wyszukiwanie wśród zgromadzonych zasobów.

Kopie witryn przechowywanych w WebSatchel są szyfrowane i dostępne jedynie dla użytkownika, który je wygenerował. Korzystanie z usługi jest darmowe w okresie próbnym (1 miesiąc), komercyjny dostęp kosztuje około 8 dolarów miesięcznie – w ramach abonamentu użytkownik otrzymuje 100GB na swoje kopie.

Czy warto zaufać tej usłudze? Budowanie własnego archiwum stron WWW – choćby dla celów badawczych czy dokumentacyjnych wymagałoby pewności co do tego, że system, który będzie przechowywał i udostępniał kopie, będzie stabilny i trwały, a witryny archiwizowane będą zgodnie ze standardami. W tym przypadku trudno o taką pewność: na stronie domowej WebSatchel brakuje informacji o firmie oferującej tę usługę (nie ma nawet danych kontaktowych), a na blogu Web Science and Digital Libraries Research Group znalazła się mało optymistyczna recenzja, wykazująca poważne ograniczenia w jakości generowanych przez WebSatchel kopii.

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).