Archiwizacja witryn instytucji publicznych standardem w Szkocji

Szkocka Biblioteka Narodowa i Archiwum Narodowe (National Records of Scotland), posiadające od 2013 roku uprawnienia z tytułu egzemplarza obowiązkowego także do gromadzenia zasobów cyfrowych, z okazji World Digital Preservation Day (29 listopada) opublikowały oficjalne zalecenia dla instytucji sektora publicznego co do podstawowych zasad archiwizacji publikowanych przez nie witryn.

Krótki dokument podkreśla jednoznacznie, że istnieje prawny wymóg zabezpieczania witryn WWW instytucji publicznych oraz że zmiany w tych witrynach powinny być na bieżąco dokumentowane i archiwizowane, tak aby zachować instytucjonalną pamięć organizacji i ułatwić użytkownikom dostęp do starszych treści. Przy udostępnianiu archiwalnych kopii należy także zapewnić odpowiednie informacje na temat czasu jej wykonania oraz instytucji/jednostki, która za to odpowiadała.

Dokument wskazuje na konieczność stosowania standardu WARC jako formatu zapisu archiwizowanych witryn (Web ARChive) oraz informuje o wsparciu, jakie instytucje mogą uzyskać ze strony Biblioteki i Archiwum Narodowego. Instytucje publiczne nie są zobowiązane do samodzielnej archiwizacji własnych witryn – jednak oczekiwane jest od nich przygotowanie strategii archiwizacyjnej oraz współpraca ze wspomnianymi wyżej instytucjami uprawnionymi do gromadzenia cyfrowego egzemplarza obowiązkowego.