The SAGE Handbook of Web History (2018) – podręcznik historii Webu

Można mówić o dwóch podejściach do wykorzystania archiwalnego Webu w badaniach. Archiwalne zasoby Webu są używane jako źródło przy badaniach konkretnych zjawisk niezwiązanych z materią internetową i uzupełniają je o nowy kontekst. Pojawiają się też badania, które skupiają się na samym Webie i jego ewolucji. Neils Brügger oraz Ian Milligan zauważyli potrzebę zebrania wiedzy pochodzącej z wielu różnych dyscyplin naukowych, których przedstawiciele prowadzą tego rodzaju badania i opracowali podręcznik z historii Webu i studiów nad tym medium. Przedstawiono w nim zarówno teoretyczne i metodyczne podstawy badań archiwalnego Webu oraz studia przypadku pokazujące ich praktyczne zastosowanie.

Publikacja została podzielona na sześć głównych części. W pierwszej części omówiono związki Webu z naukami historycznymi, a także traktowania zasobów archiwalnej Sieci jako źródeł historycznych. Następna część zawiera rozważania nad teoretycznymi założeniami badania historii Webu, a także opisy różnych metod, które mogą zostać wykorzystane w prowadzeniu tego rodzaju badań. Znalazła się wśród nich analiza sieciowa, metody obliczeniowe oraz ilościowe. Część trzecia została poświęcona technicznym i strukturalnym aspektom dociekań nad dziejami Webu, w tym roli hipertekstu przed jego powstaniem, zmieniającym się znaczeniu hiperłączy a także wpływowi wyszukiwarek na jej postrzeganie. Kolejny fragment publikacji został poświęcony platformom webowym takim jak Wikipedia, blogi czy media społecznościowe. Przedostatnia część to różnego rodzaju refleksje oraz studia przypadku nad zjawiskami występującymi w Sieci, takimi jak memy, trolling czy spam. Całość zamykają rozważania nad możliwymi kierunkami rozwoju tego rodzaju badań.

The SAGE Handbook to of Web History, eds N. Brügger, I. Milligan, London 2018, https://uk.sagepub.com/en-gb/eur/the-sage-handbook-of-web-history/book252251

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).