Line Mode Browser: inne doświadczenie Webu

W repozytorium programistycznym GitHub dostępna jest symulacja jednej z pierwszych przeglądarek WWW: Line Mode Browser (1990/1992). Program uruchomimy w każdym systemie operacyjnym za pomocą Node.js.

Autorką Line Mode Browser jest Nicola Pellow, która jako studentka matematyki odbywająca staż w CERN została zaproszona przez Tima Bernersa-Lee do zespołu pracującego nad WWW. Berners-Lee opracował już pierwszą przeglądarkę do nowej sieci wymiany dokumentów w Internecie, ale działała ona w oparciu o własnościowe oprogramowanie. Pellow, nie mająca wtedy zbyt dużego doświadczenia w programowaniu, napisała Line Mode Browser jako przeglądarkę niezależną od wykorzystywanych w CERN własnościowych systemów operacyjnych NeXT.

Próba przeglądania współczesnych witryn za pomocą Line Mode Browser pozwala doświadczyć, jak bardzo przez 30 lat zmieniło się WWW. Symulacja Line Mode Browser nie wyświetli żadnych grafik ze stron WWW i nie wykona skryptów JavaScript, wciąż też trzeba ją obsługiwać przez linię poleceń – bez wykorzystania myszy (niedostępnej w terminalach).

W początkach lat 90. idea WWW jako sieci dokumentów była, przynajmniej pod względem interfejsu i różnorodności tagów HTML mniej metaforą, a bardziej rzeczywistością. Współcześnie trudno byłoby zredukować dostępne online witryny wyłącznie do kategorii dokumentu tekstowego, którego definiowane w HTML standardowe sekcje (nagłówek, stopka itp) odwzorowują tradycyjny papierowy nośnik. Dziś sekcje te bywają całkowicie ukrywane pod interfejsem graficznym oraz dynamicznie modyfikowane skryptami JavaScript.

Line Mode Browser można też uruchomić w przeglądarce: wystarczy przejść na tę stronę

Źródło grafiki przedstawiającej wyświetlenie strony niemieckiej Wikipedii w LMB: CC BY-SA Raphael Kirchner

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).