Na Harvardzie powstanie cyfrowa kolekcja o ruchu #metoo
Biblioteka Historii Kobiet w Ameryce Arthura i Elizabeth Schlesingerów (The Arthur and Elizabeth Schlesinger Library on the History of Women in America) działająca w ramach Biblioteki Harvarda uzyskała finansowanie projektu dokumentacyjnego, którego celem będzie zachowanie śladów ruchu społecznego #metoo i związanego z nim zjawiska zmiany społecznej wokół molestowania seksualnego w miejscu pracy (#metoo Digital Media Collection). Środki na to przedsięwzięcie pozyskano w ramach wewnętrznego uniwersyteckiego grantu Uniwersytetu Harvarda.
Ruch #metoo ma swoje korzenie w roku 2007, w kampanii zorganizowanej przez Taranę Burke przeciwko molestowaniu seksualnemu młodych kolorowych kobiet. Jednak to ostatni kwartał 2017 r. przyniósł prawdziwy wysyp tematu w mediach społecznościowych. Kobiety z przeróżnych profesji, od biznesu, przez literaturę, do polityki, zaczęły dzielić się ze światem historiami dotyczącymi doświadczania molestowania w miejscu pracy. Zjawisko to wywołało globalną dyskusję na temat dyskryminacji płciowej i nadużywania władzy.
Z naukowego punktu widzenia jest to zjawisko bardzo istotne dla badania np. miejsca seksualności w życiu współczesnego człowieka, historii kobiet, ruchów społecznych zapoczątkowanych on-line. Aby można było badać to zjawisko, zarówno teraz, jak i w przyszłości, należy zadbać o zabezpieczenie i dostęp do cyfrowych materiałów tworzonych na całym świecie w ramach zjawiska. Mowa o bardzo szerokiej gamie źródeł, do której wchodzą np. wpisy w mediach społecznościowych, blogach i forach internetowych, wewnętrzne dokumenty instytucji i organizacji, artykuły prasowe i wywiady, oficjalne oświadczenia osób oskarżających i oskarżanych. Warto zauważyć, że źródła te oprócz charakteru tekstualnego, mogą mieć również formę graficzną, audio oraz wideo.
W projekt zaangażowani są eksperci z takich dyscyplin, jak historia, prawo, ekonomia, informatologia, a także bibliotekarze i archiwiści.
Projekt znajduje się dopiero w początkowej fazie, więc wciąż niewiele wiadomo na temat stosowanych narzędzi czy strategii – już teraz warto jednak obserwować jego rozwój.