webArch CKC UW
Pracownia archiwistyki Webu to projekt naukowo-edukacyjny, funkcjonujący w ramach Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego. Jej podstawowym celem jest gromadzenie wiedzy i rozwijanie kompetencji w zakresie profesjonalnej archiwizacji Webu i zaawansowanej pracy z istniejącymi już archiwami WWW, ze szczególnym uwzględnieniem zasobów historycznych polskiej domeny krajowej.
Zadania szczegółowe pracowni to:
- monitorowanie i upowszechnianie najnowszych metod archiwizacji Webu i pracy z archiwami Webu
- wsparcie archiwizacji Webu oraz pozyskiwania i analizowania archiwalnych zasobów internetowych w badaniach humanistycznych i społecznych oraz w działalności instytucji kultury, organizacji pozarządowych i mediów
- upowszechnianie kompetencji medialnych w zakresie zabezpieczania i przechowywania zasobów cyfrowych
- dokumentowanie i badanie historii polskiej domeny krajowej
Pracownia swoje zadania realizuje m.in. przez:
- organizację warsztatów i wykładów
- publikowanie bloga naukowego, raportów i analiz
- publikowanie artykułów naukowych
- opracowywanie materiałów edukacyjnych
- współprowadzenie projektów naukowych
- udział w konsultacjach publicznych
- udział w konferencjach naukowych
- współpracę z partnerami krajowymi i zagranicznymi
Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN). Obecnie pracownia funkcjonuje w ramach Działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa”, realizowanego w ramach Priorytetowego Obszaru Badawczego IV: „Przekraczanie granic humanistyki” w Programie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.