Przebudowa interfejsu UK Web Archive – ankieta użytkowników
W intencji twórców UK WEB Archive ma być ono panaceum na „cyfrową czarną dziurę”. Archiwum ma zabezpieczyć jak największą liczbę nieustannie zmieniających się, a nawet znikających stron internetowych – celem jest zapewnienie dostępu online do najważniejszych stron internetowych z domen brytyjskich. UK WEB Archive jest projektem otwartym i archiwizuje szerokie spektrum witryn różnej kategorii i tematyki.
Obecnie Archiwum jest w trakcie wdrażania nowego interfejsu i przy okazji tych prac przeprowadza badanie – ankietę skierowaną do użytkowników strony dotyczącą wprowadzanej przebudowy strony internetowej. Kwestionariusz składa się z dziewięciu pytań (głównie zamkniętych, jednak przy każdym można dodać swój komentarz). Jakie zagadnienia poruszane są w punktach ankiety?
Część pytań dotyczy obecnego serwisu. Punkty te dotyczą powodów, dla których użytkownik odwiedził stronę UK WEB Archive; czy potrzeba dla której na nią wszedł została spełniona, a także czy poleciłby ją znajomym. Dwa pytania były prośbą o ocenę strony w skali od 1 do 10 w zakresie jej atrakcyjności wizualnej i łatwości w użytkowaniu. Druga cześć kwestionariusza dotyczyła zmian jakie (według użytkownika) mogłyby zostać wprowadzone na stronie. W dwóch pytaniach otwartych poproszono ankietowanych o informację jakich funkcji w serwisie obecnie brakuje, oraz przy możliwości dokonania zmiany jednego elementu na stronie przez użytkownika, co to by było i dlaczego?
W ankiecie znajduje się jeszcze prośba o przyporządkowanie się użytkownika do danej grupy (naukowiec; badacz amator; muzealnik, bibliotekarz lub archiwista; dziennikarz; prawnik lub inne) oraz propozycja pogłębionej współpracy przy udoskonalaniu serwisu i w przypadku takiej chęci można pozostawić swój adres mailowy.
Pytania te wskazują na indywidualne podejście do użytkowników przez twórców serwisu. Przyszły wygląd witryny, jej funkcje są kwestią otwartą – w tych punktach odpowiedzi nie są sugerowane. Z jednej strony można mówić o ryzyku takiego podejścia do kwestii zmian – gdzie odpowiedzi ankietowanych mogą zaskoczyć i nie być zgodne z przewidywaniami administratorów serwisu dotyczących jej dalszej ewolucji, z drugiej jest to podejście zgodne z ideą UK Web Archive jako narzędzia służącego wszystkim.