Newsletter #6 – 28.06.2024

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim: regulacje dla archiwistyki Webu?

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim. CKC UW wysłało do senackiej Komisji Kontroli i Środków Przekazu stanowisko podkreślające konieczność wypracowania regulacji, które umożliwiłyby zgodną z prawem archiwizację Webu. Instytucje dziedzictwa i naukowe powinny mieć odpowiednie uprawnienia do zabezpieczania zasobów WWW w interesujących ich zakresach: 

https://webarch.uw.edu.pl/stanowisko-w-sprawie-reformy-prawa-autorskiego/

Masowa niedostępność historycznych zasobów w chińskim internecie

Zmniejsza się liczba chińskich stron internetowych, posty w mediach społecznościowych są usuwane i cenzurowane. Szeroko udostępniany w maju w serwisie WeChat post donosił, że prawie wszystkie informacje opublikowane na chińskich portalach informacyjnych, blogach, forach i portalach społecznościowych między 1995 a 2005 są już niedostępne. Post zatytułowany „Chiński internet upada w coraz szybszym tempie” został szybko ocenzurowany.

https://www.nytimes.com/2024/06/04/business/china-internet-censorship.html

Próbą przeciwdziałania tej sytuacji jest powołanie China Unofficial Archives:

https://minjian-danganguan.org/

Archiwa zmiany politycznej w Internet Archive

Fundacja Internet Archive rozpoczęła na początku maja akcję archiwizowania federalnych zasobów internetowych. Archiwizowane będą witryny, publikacje i dane z domen .gov, .mil oraz niektóre z domen .org i .edu. W listopadzie tego roku w USA odbędą się wybory prezydenckie.

https://blog.archive.org/2024/05/08/end-of-term-web-archive/

Wszystkie zasoby zarchiwizowane w ramach poprzednich odsłon akcji dostępne są na stronie https://eotarchive.org/data/

Nordycki model archiwistyki cyfrowej (książka)

The Nordic Model of Digital Archiving (red. Greg Bak, Marianne Rostgaard): nowa książka opisująca doświadczenia krajów nordyckich w archiwistyce cyfrowej dotyka także tematu archiwistyki Webu oraz zabezpieczania innych zasobów born-digital.

https://www.routledge.com/The-Nordic-Model-of-Digital-Archiving/Bak-Rostgaard/p/book/9781032351223

Jak wyglądała WWW w 1994 roku?

“Web stawał się coraz bardziej popularny, ponieważ był łatwy w użyciu i atrakcyjny wizualnie, a nawet stosunkowo prosty w budowie. Zamiast poruszać się po hierarchiach folderów i plikach tekstowych, użytkownicy mogli przeglądać strony klikalnym hipertekstem. Odtąd każdy, kto potrafił obsługiwać klawiaturę i mysz, mógł poruszać się po cyberprzestrzeni.” Artykuł w magazynie “FastCompany”.

https://www.fastcompany.com/91140068/how-the-internet-went-mainstream-in-1994

Warsztaty dla dziennikarzy i dziennikarek

Pracownia Archiwistyki Webu CKC UW i Stowarzyszenie Pravda zaprasza dziennikarzy i dziennikarki na warsztaty z eksploracji i budowania archiwów Webu. Warsztaty planowane są na jesień tego roku – więcej informacji wkrótce.

Powiedz innym o newsletterze

Bardzo dziękuję, że czytasz przygotowywane przeze mnie materiały na temat archiwistyki Webu. Możesz pomóc w tym, żeby ten newsletter dotarł do nowych odbiorców – podziel się nim w swojej instytucji i w mediach społecznościowych.

Marcin Wilkowski (m.wilkowski@uw.edu.pl)