Webrecorder – archiwizacja Webu dla wszystkich

Metody archiwizacji Webu nie powinny być dostępne jedynie wąskiej grupie specjalistów pracujących w instytucjach pamięci czy na uczelniach. Problem utraty zasobów WWW czy konieczność analizowania ich historycznych wersji dotyczy także dziennikarzy, autorów, prawników czy osób działających w kontrolujących państwo strażniczych organizacjach pozarządowych. Także zwykli użytkownicy Internetu mogą mieć potrzebę zabezpieczenia niektórych adresów i witryn. Projekt Webrecorder powstał właśnie jako odpowiedź na potrzebę łatwego i efektywnego zabezpieczania stron WWW, niewymagającego przy tym kompetencji programistycznych ani drogiej infrastruktury technicznej.

Aplikacja Webrecorder działa w ramach strony WWW – po założeniu darmowego konta użytkownik otrzymuje 5G wolnej przestrzeni dyskowej na swoje zbiory. Założenie konta nie jest nawet konieczne, jeśli zależy nam na szybkim zarchiwizowaniu i pobraniu wybranych adresów bez chęci przechowywania tych zbiorów na serwerach Webrecordera.

Po podaniu interesującego nas adresu URL Webrecorder umożliwia poruszanie się po wskazanej stronie, klikanie linków, odtwarzanie multimediów czy wywoływanie skryptów JavaScript. Te wszystkie czynności uzupełniają archiwum, ich wyniki są rejestrowane i dostępne w kopii offline – co zdecydowanie odróżnia Webrecordera od standardowej archiwizacji WWW metodą crawlingu, gdzie z reguły ani multimedia, ani skrypty js nie są zabezpieczane.

Zbiory w ramach swojego konta można grupować w kolekcje i opisywać je za pomocą podstawowych metadanych. Zgromadzone kopie witryn mogą być udostępniane wszystkim, można jednak zdecydować się na stworzenie kolekcji prywatnych. Co ważne, wszystkie kopie generowane są do standardowych formatów WARC (Web ARChive) i można je swobodnie odtwarzać offline na własnym komputerze za pomocą aplikacji Webrecorder Player.

Webrecorder – webrecorder.io

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).