Badanie kryzysu opioidowego z wykorzystaniem archiwum Webu
Masowe przepisywanie przez lekarzy środków przeciwbólowych i uspokajających bazujących na opioidach, w połączeniu z patologiami systemu ochrony zdrowia oraz bezwzględną polityką sprzedażową firm farmaceutycznych, doprowadziło w USA do tzw. kryzysu opioidowego. Fala uzależnień pogłębia stare problemy społeczne – wykluczenie i strukturalne bezrobocie, uderza także w rodziny. Dziesiątki tysięcy Amerykanów umiera corocznie z powodu przedawkowania tych leków, kwitnie czarny rynek, nie ma przy tym łatwego medycznego sposobu rozwiązania problemu uzależnienia.
Administracja federalna USA uznała kryzys opioidowy za zagrożenie narodowego bezpieczeństwa zdrowotnego. Obok działań bezpośrednio uderzających w epidemię podejmuje się działania edukacyjne i monitorujące. Jednym z nich jest budowa archiwum webowego gromadzącego zasoby dokumentujące rozprzestrzenianie się kryzysu, publikacje medialne na jego temat, działania obywatelskie i instytucjonalne czy obecność tematów opioidów w debacie publicznej. Archiwum tworzone jest przy wykorzystaniu usługi Archive-It przez zespół archiwistów z Narodowej Biblioteki Medycznej (National Library of Medicine, NLM). Pierwsze kopie zbiorów w archiwum pochodzą z 2017 roku. W archiwum jest też miejsce na bezpośrednie doświadczenia uzależnionych i ich rodzin:
Uzależnieni, którzy korzystają z mediów społecznościowych, mogą opowiadać swoje własne historie i dzielić się swoimi doświadczeniami jak nigdy dotąd. Odkryliśmy wiele osobistych relacji, jak również projekty mające na celu podniesienie świadomości na temat uzależnień poprzez sztukę, blogi, strony internetowe, zdjęcia, filmy wideo, piosenki, dzieła sztuki, poezję i inne. Zasoby takie jak te były rzadkie lub w ogóle nie były dostępne dla historyków, którzy badali wcześniejsze epidemie tego typu. Podobnie dobrze udokumentowane są dziś doświadczenia rodzin osób uzależnionych i społeczności, w których oni żyją. Rodziny i przyjaciele uzależnionych tworzą wiele zasobów online, takich jak wirtualne memoriały upamiętniające zmarłych w wyniku przedawkowania lub historie walki o utrzymanie ich przy życiu. Dokumentowany jest również upadek ekonomiczny osób uzależnionych – bezrobocie, większe uzależnienie od pomocy społecznej itp. oraz rozpad rodzin.