The Archived Web. Doing History in the Digital Age (2018) – monografia archiwalnego Webu

Na stronach wydawnictwa MIT Press zapoznać się można z zapowiedzią wydawniczą monografii Nielsa Brüggera The Archived Web. Doing History in the Digital Age. Niels Brügger to duński badacz archiwów Webu pracujący na Aarhus University i w laboratorium medialnym NetLab.

Jak czytamy w opisie książki, ma ona prezentować oryginalną ramę metodologiczną dla pracy z archiwizowanym Webem zarówno jako źródłem obiektów badawczych jak i samodzielnym, ogólnym przedmiotem badań. Ma to być więc książka nie tylko dla osób zajmujących się naukowo archiwizacją webu, ale także dla tych, którzy chcą korzystać z zabezpieczonych historycznych kopii witryn w badaniach pozaarchiwalnych, choćby w badaniach kulturoznawczych, językowych czy socjologicznych.

Podczas gdy wiele badań Webu skupia się wyłącznie na jego wykorzystaniu i użytkownikach, Brügger podchodzi do archiwalnego Webu jako systemu semiotycznego i tekstowego, proponując pierwszy monograficzny opis jego naukowego wykorzystania. Różne postacie zarchiwizowanego Webu mogą być wyzwaniem dla pracujących z nimi badaczy, ale oferują również szereg możliwości interpretacyjnych. The Archived Web identyfikuje cechy webu istotne dla badaczy, rozpoznaje, w jaki sposób sieć internetowa stała się siecią archiwalną i zastanawia się, w jaki sposób specyficzna cyfrowość zarchiwizowanego Webu może wpływać na proces badawczy historyka. Brügger pokazuje, jak przełożyć tradycyjne metody historiograficzne na badania archiwalnego Webu, koncentrując się na ich proweniencji, tworząc przegląd zasobów archiwalnych, oceniając ich wersje czy powołując się na nie w cytowaniach. The Archived Web tworzy podstawy historii Webu w epoce cyfrowej, proponując ważne i aktualne wskazówki dla współczesnych badaczy mediów i przyszłych historyków.

Niels Brügger, The Archived Web. Doing History in the Digital Age, MIT Press, 2018, mitpress.mit.edu/books/archived-web

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).