Nowe propozycje nagłówków historycznych dla protokołu HTTP

HTTP to protokół regulujący zasady przesyłania dokumentów przez sieć WWW. Kiedy wpisujemy do przeglądarki adres wybranej strony internetowej, jej treść i związane z nią zasoby komunikowane są z wykorzystaniem nagłówków (headers) HTTP. Przeglądarka wysyła zapytanie z odpowiednimi nagłówkami (metadanymi), a serwer zwraca odpowiedź – treść strony opatrzoną również odpowiednimi nagłówkami HTTP (przegląd nagłówków można znaleźć w tym artykule Wikipedii).

Nagłówki zwracane przez serwer m.in. informują o statusie strony: jej wielkości, dacie wygenerowania, cache (tymczasowej kopii generowanej w celu przyspieszenia ładowania zasobów strony), plikach ciasteczek identyfikujących sesję itp. Nagłówki mają również pewną wartość dla archiwistyki Webu (np. w projekcie protokołu Memento) oraz wydają się kluczowe dla budowania rozwiązań ograniczających negatywne efekty znikania wybranych stron WWW w czasie. Czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby dodanie do klasycznego zestawu nagłówków HTTP nagłówków informujących o tym, czy strona nimi opisana ma być wyłączona/niedostępna w określonym czasie lub wskazujących na zewnętrzne źródło informacji o jej zmianach?

Badacze i badaczki związane z inicjatywą API Academy, utrzymywaną przez jedną z największych amerykańskich firm produkujących oprogramowanie – CA Technologies – proponują oto uzupełnienie standardowego zestawu nagłówków HTTP o metadane zawierające informacje o przyszłości opisywanej nimi strony internetowej. Np. pole nagłówka Sunset umożliwić ma serwerowi przekazanie klientom (np. przeglądarkom) informacji o tym, że dany zasób nie będzie dostępny od określonego momentu. Pozwolić ma to na racjonalne zaplanowanie jego wykorzystania. I dalej, dodana ma zostać nowa relacja definiowana w ramach standardowego pola link (określającego relacje dokumentu z innymi dokumentami). Typ relacji sunset ma wskazywać na dokument informujący o polityce zachowania/wygaśnięcia strony WWW i ew. dostępności jej kopii archiwalnej.

Propozycja API Academy to próba wdrożenia w standard HTTP rozwiązań ułatwiających pracę (także badawczą) z tymczasowymi zasobami Webu i kolejny po Memento projekt uczynienia z sieci WWW medium bardziej historycznego.

Propozycja uzupełnienia standardu HTTP o nowe nagłówki: The Sunset HTTP Header draft-wilde-sunset-header-06
Opis propozycji na blogu API Academy: „The Sunset HTTP Header” I-D Update

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).