Archiwa Internetu w pracy analogowego archiwisty

Dla rosnących zasobów Internet Archive oraz innych archiwów Webu znajduje się coraz to nowsze zastosowania. Według Aleksandra Gelfanda z Nowojorskiego Towarzystwa Historycznego mogą być one użyteczne w praktyce klasycznego archiwisty zajmującego tradycyjną dokumentacją. Bazując na własnych doświadczeniach wskazał on trzy obszary, w ramach których sam korzystał z danych zgromadzonych w Wayback Machine.

Pierwsze zastosowanie to wsparcie procesu opracowywania tradycyjnych materiałów archiwalnych, w ramach którego dawne witryny internetowe mogą dostarczyć niezbędnych informacji na temat działalności twórcy dokumentacji. Gelfand przedstawił dwa przypadki, w których konieczne było wykorzystanie zasobów Internet Archive. Pierwszym z nich była dokumentacja pochodząca z Institute of Public Administration, obejmująca lata 1906-2004 i zajmująca 700 pudeł. O ile pierwsze lata funkcjonowania tej instytucji, ze względu na jej popularność, są dobrze udokumentowane, to ostatni okres, kiedy jej działalność osłabła, posiada wiele luk, które udało się uzupełnić na podstawie archiwalnych witryn zgromadzonych w Wayback Machine. Drugim przykładem była Komisja Kompensacyjna ONZ, gdzie również istotnym wsparciem w opracowaniu okazały się jej dawne strony internetowe. Autor tekstu zaleca zaglądanie do tego rodzaju zasobów już na samym początku pracy archiwisty, jeśli zajmuje się on instytucjami działającymi od połowy lat 90. XX wieku.

Innym obszarem w którym Aleksandr Gelfand znalazł zastosowanie dla zasobów Internet Archive, jest wsparcie osób i instytucji, które muszą skorzystać z niedostępnych już dziś materiałów. Zaprezentowanym w artykule przykładem jest gazeta studencka Washington Square News. Redakcja w wyniku usterki utraciła duża część zgromadzonych przez siebie cyfrowych wersji dawnych wydań czasopisma. W pierwszej kolejności próbowano wykorzystać papierowe egzemplarze z archiwum Uniwersytetu Nowojorskiego, jednak okazały się one być niewystarczające i pozostawiły znaczną lukę, którą udało się częściowo uzupełnić poprzez wyszukiwanie w Wayback Machine.

Archiwalne witryny mogą być wykorzystywane w kwerendach przeprowadzanych przez pracowników archiwów, gdzie powinny stanowić kluczowe źródło dla zjawisk mających miejsce od połowy lat 90. XX wieku. Autor zasugerował włączanie ważnych witryn do pomocy wyszukiwawczych lub tworzenia tematycznych list adresów URL. Widzi on w archiwach webowych niezwykle przydatne narzędzie dla zawodu archiwisty, z którego korzystanie może w przyszłości stać się koniecznością.

Gelfand, A. (2018). Web Archives for the Analog Archivist: Using Webpages Archived by the Internet Archive to Improve Processing and Description. Journal of Western Archives, 9(1), 1-9., https://digitalcommons.usu.edu/westernarchives/vol9/iss1/6/

Treść dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Blog naukowy, publikacje i materiały edukacyjne pracowni w 2018 roku powstały w ramach projektu Upowszechnianie wiedzy o archiwizacji Webu i metodach korzystania z historycznych zasobów WWW w instytucjach publicznych i sektorze NGO, prowadzonego przez Stowarzyszenie EBIB i finansowanego przez MNISW w programie Działalność Upowszechniająca Naukę (DUN).